Wszystkie zgłoszone projekty zostaną poddane ocenie w zakresie spełniania wymogów formalnych, zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz wykonalności technicznej. Weryfikacja złożonych projektów będzie prowadzona w terminie wskazanym w i przeprowadzi ją Zespół Weryfikujący w składzie wskazanym w
Etap 1 oceny zgłoszonych projektów - wymogi formalne:
- Projekt ogólnomiejski ujęty we wniosku musi dotyczyć zadania skierowanego do ogółu mieszkańców, a jego szacunkowa wartość nie może przekroczyć kwoty, jaka ma być przeznaczona na realizację zadań ogólnomiejskich w danej edycji budżetu obywatelskiego.
- Projekt dzielnicowy ujęty we wniosku musi zostać jednoznacznie przypisany do dzielnicy, na obszarze której będzie realizowany, a szacunkowa wartość jego wykonania nie może przekroczyć kwoty, jaka ma być przeznaczona na realizację zadań w tej dzielnicy w danej edycji budżetu obywatelskiego.
- Projekty o charakterze inwestycyjnym i remontowym muszą dotyczyć nieruchomości będących własnością gminy i pozostających w jego władaniu.
Etap 2 oceny zgłoszonych projektów - zgodność z obowiązującymi przepisami prawa:
- Zgłoszone projekty muszą być możliwe do realizacji zgodnie z przepisami prawa odnoszącymi się do merytorycznego zakresu projektu.
- Zweryfikowane zostanie, czy projekt nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi planami, programami, strategiami, które Gmina przyjęła oraz realizuje na podstawie i zgodnie z odrębnymi przepisami prawa.
Etap 3 oceny zgłoszonych projektów - wykonalność techniczna:
- Za wykonalne technicznie uznaje się projekty, których realizacja w założonym terminie jest możliwa, biorąc pod uwagę dostępność rzeczową i organizacyjną zasobów niezbędnych do wykonania zadania oraz możliwość przeprowadzenia niezbędnych procedur.
- Na etapie oceny projektów wnioskodawca może zostać poproszony o złożenie wyjaśnień. W efekcie tych wyjaśnień dopuszcza się modyfikację oraz łączenie projektów tożsamych, w uzgodnieniu z wnioskodawcą. Modyfikacja nie może prowadzić do istotnej zmiany zakresu proponowanego przedsięwzięcia, w szczególności do podziału zadania na dwa lub więcej mniejszych zadań.
Do kolejnego etapu oceny kierowane są wyłącznie projekty, które przeszły pozytywną ocenę w etapie poprzednim. Ocena zgłoszonych projektów w odniesieniu do każdego wymogu dokonywana jest na zasadzie: ocena pozytywna (spełnia) lub ocena negatywna (nie spełnia). Do głosowania dopuszczone zostaną projekty, które uzyskały ocenę pozytywną we wszystkich etapach, w odniesieniu do wszystkich wymogów. Ocena negatywna musi zostać uzasadniona na piśmie.
Odwołania
Każdy mieszkaniec, w tym każdy wnioskodawca, może złożyć odwołanie od negatywnej oceny projektu w terminie 5 dni od daty opublikowania wyników oceny projektów, przy czym dla projektu dzielnicowego odwołanie może złożyć tylko mieszkaniec dzielnicy, której dotyczy projekt. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu odwołania.
Odwołanie można wnieść:
- pisemnie przesyłką poleconą za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe na adres gminy
- pisemnie Biurze Podawczym w siedzibie gmin
- elektronicznie za pośrednictwem platformy obywatel.gov.pl na adres skrzynki ePUAP gminy
- elektronicznej na adres e-mail gminy
Odwołanie musi zawierać: nazwę projektu, którego dotyczy oraz imię, nazwisko i adres zamieszkania wnoszącego. Warunkiem rozpatrzenia odwołania jest odniesienie się w jego treści do uzasadnienia wyniku oceny projektu. Odwołania od decyzji rozpatruje Prezydent Miasta w terminie 10 dni od daty wpływu odwołania do siedziby gminy.